Duygularını Öğren

Duyguların.jpg
Aklını ve muhakeme yeteneğimizi kullanmak çok önemlidir. Aklını kullanan kişi var olan durumdaki her ögeyi gözlem, analiz ve çözüm sürecine katar. Ancak, ögelerden birisi ihmâl edildiğinde çözümler sadece geçici olurlar ve büyük ihtimalle ileride sıkıntının daha büyük hâlde patlamalarına sebep olurlar. 
Meselâ, Duygularımız varlığımızın çok önemli bir parçasıdır. Onun için, mantıklı analizler, çözümlerin önemli uygulama noktaları olmakla birlikte, eğer duyguları denkleme katmazlarsa bütünsel bir çözüm hiç bir zaman bulunamaz. Sadece semptomlar geçiştirilir ve sorun baki kalır.
Duygularınızdan korkmayın. Meselâ, eğer kızgınlık hissediyorsanız bu sizi “kızgın ve agresif bir insan” yapmaz. Sadece, şu an kızgın hissettiğinizi ve agresif davranma ihtiyacı duyduğunuzu ifade eder.
“Niçin şu anda bunu hissediyorum?” sorusu hayatımızı kurtaran bir sorudur. Dürüst, cesur, ve açık fikirlilikle alacağımız cevabı dinlememiz, kendimizi tanımamızı sağlar.
Bu sorunun cevabı bize farklı davranışlar seçeneği sunar: İç ve dış sebepleri bütünüyle gördükten sonra, sosyal olarak “sert” şeklinde algılanabilecek ama gerekli bir duruşu uygulayabiliriz. Veya, duygularımızın aslının bu olaydan kaynaklanmadığını, aslında yanlış kişiye, yanlış zamanda ve yanlış bir şekilde tepki göstermek üzere olduğumuzu gözlemleyerek haksız bir davranışa girmek yerine o an için daha sabırlı ve anlayışlı tepki verebiliriz.
İşte ancak bu süreçten sonra ne kendimize, ne de başkalarına haksızlık etmemeyi öğrenmeye başlarız.
Bu yaklaşım, zamanla kendi içimizde gerçek bir Barış ortamı yaratır.
İçimizden kaynaklanan bu Barış, hareket, düşünce ve duygularımıza yansıyarak bizi daha ahenkli ve içsel saygıyı kucaklayan bir kişi hâline dönüştürür. Bu süreç, kendimizle barışmamızın özüdür.
Bütün duygularınızın, içinizde size ifade etmeye çalıştığı “sizin doğrularınız” vardır. Bunları görmek ve bunların sizden gerçekleştirmenizi veya dengelemenizi istedikleri, hayatınızda atmanız gereken adımlar vardır.
Bir ebeveynin çocuğuna olan şefkat ve şifa veren yönlendiriciliğini kullanarak yavaş yavaş kendinizi şifalandırmayı öğrenin. Ancak bu şekilde kendi içinizdeki bütün kimliklerinizin eşit temsilini sağlar ve iç krallığınızda ki barışı elde etmeye başlarsınız.
Bu sürecin dış dünya ile alâkasız olduğunu düşünebilirsiniz. Tek tavsiyem, deneyin, göründür. Siz de fark edeceksiniz ki belli bir çıraklık döneminden sonra geliştirdiğiniz bu beceri hayatınızda inanılmaz değişiklikler başlatacaktır. Ama gene de benden tavsiye… Beklentisiz bir şekilde… (çünkü ego beklentileri kullanarak binbir tuzakla sizi şu anda var olduğunuz konumda tutmak gayretindedir) deneyin, görün
 
Unutmayın, değişim her zaman içten başlar.
Sevgiler.
Reklamlar
Blog içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s