Benim Işığım, Senin Işığın, Bizim Işığımız

Bende gördüğün ışık,.jpg

Ancak kendi ışığımızı tanıyorsak bir başkasında da ışık gördüğümüz bunu algılarız. Kendi ışığımızı tanıdığımız kadar başkalarında ki ışığa seviniriz. Ancak kendi ışığımızı tanımadığımızda ego, başkalarında gördüğü ışığı tehdit olarak algılar. Üste gelineceğini, dışlanacağını, baş etmesi gereken bir rekabet olduğunu düşünür. Çünkü ego, varlığının sebebinin hayatta kalma mücadelesi vermek olduğunu düşünür.
Bu yalan da değildir. Ego, şimdiye kadar dünyevi varlığımızı bir ünite olarak tutmayı başarmıştır. Vazifesi de odur…. daha doğrusu… kısmen odur.
Hayatta herşeyde olduğu gibi bir evrimleşme söz konusudur. Ve ego İnsan evrim sürecinde ilk zamanlarda sahip olduğu bu vazifeyi, Birlik devresinde yavaş yavaş bırakmak zorunda olduğunu idrak etmek durumuna girer.
Kişi ancak ego’sunun savunmacı hâlini sakinleştirdiğinde zihnini açmaya başlar ve karşısında gördüğü ışığın aslında kendi ışıyığla aynı kaynaktan geldiğini ve varlığının Dünyevi kimliğinden çok daha derin ve çok daha yüce bir olgu olduğunu idrak etmeye başlar. Bu noktada artık sen-ben yoktur; Biz vardır. Işık herkesin içindedir. Ortak noktamızdır. Bir kişinin ışığının parlaması, ona bir gün kendi ışığının da parlayacağını müjdeler ve bu bir kıskançlık değil, bir kutlama habercisidir artık.
Sevgiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s