Farkındalık Bilinçtir

 

Farkındalık Bilinçtir.jpg

Farkındalık, yediğimiz lokmadan, baktığımız canlıdan, söylediğimiz sözden, bizimle iletişim kurmaya çalışan varlıktan, aldığımız her nefesten, yaptığımız her hareketten dikkatimizi, anlayışımızı, ve hissiyatımızı esirgemeden, tembellik etmeden, yaşamın içine girerek, anı idrak etmek demektir. Bu idrak bize anımızın “ne” olduğunu “yaşatır”. Bu idrak ise bilincimizi genişletir. Her farkına vardığımız şey, bizim bilincimizin ufuklarını açar. Nasıl ki “Bir lisan, bir insandır” demişler, -çünkü bir lisanı tam olarak öğrenebilmek için o lisanı kullanan kültürün bir üyesi kadar iyi bilmemiz ve benimsememiz gerekir-, farkındalık da her karşılaştığımız olay/insan/canlı/tecrübe’nin etkisiyle bilincimizin büyümesini ve gelişmesini sağlar.
Bu dünyaya yaşamak, tecrübe edinmek için geliriz. Bu süreçte, bilincimizin genişlemesi ve ruhumuzun olgunlaşması, en önemli beceri ve aletlerimizdendir. Bu beceriyi en hızlı şekilde üstad seviyesine getirecek yöntem ve bunu ustaca kullanmamızı sağlayacak odaklanma, ise Farkındalığımızı korumamızda yatar. Gördüklerimizi, yaşadıklarımızı ve hissettiklerimizi eksiksiz bir farkındalık içinde yaşamaya başladığımızda Evren’in bize her sorunumuzla birlikte bir çözüm getirdiğini de görmeye başlarız. Suçlanacak, kötülenecek birşey göremeyiz. Çünkü herşey aynı mükemmel sonuca hizmet eden hazırlık sürecinin parçalarıdır. Farkındalık, yani bilinçli olma hâli, yaşam kalitemizi sınırsız seviyeleri taşıyacak kapasitededir… yeter ki biz attığımız her adımda Evren’e/Yaradan’a güvenebilelim ve bilelim ki her anımız mükemmelliğe giden bir oluşum sürecidir.
Farkındalık içinde yaşamaya başladığımızda, bunlar bize içsel bilgi olarak gelirler. Evren’e doğal olarak güvenmeye başlarız. Seçimlerimiz daha ahenkli ve kendimiz dahil herkese hayırlı olmaya başlar. Yaşamımızın kalitesi, doyumu ve getirileri misliyle artmaya başlar.
Not: Her ne kadar ülkemizde meditasyon hakkında bir sürü hurafe geliştirilmişse de meditasyon kendimizi tanımamızın en hızlı ve etkili yöntemlerindendir. Farkındalık asıl amaçlanan varoluş olmakla birlikte, meditasyon farkındalığın hızlı bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olur. Çünkü zihnin oyalamaları durdurulur ve kişi bir aynaya bakıyorcasına kendisiyle karşı karşıya gelir. Kendini tanımak, kendinin farkına varmaktır ki bu farkındalığın temel taşlarındandır. Her anımız yüce İnsanlığın oluşum fırsatıdır. Kaçırmayın.
Bugünlük bu kadar, sağlıcakla kalın. Fikir ve düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Sohbet, herkesin aynı anda öğrendiği, dünyadaki en tatlı okuldur.
Sevgiler.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s