Şikâyet Orucu

Bugün değişik birşey deneyin: Şikâyet etmeyin.Şikâyet Orucu.jpg
Şikâyet etmek ne yazık ki kültürümüzde çok yer etmiş, insanların birbirleriyle ilişkilerini pekiştirmek için kullandıkları bir araç hâline gelmiştir. Ancak sırf şikâyet etmek için yapılan şikâyet, hem kişi, hem de toplum için sağlıksız bir alışkanlıktır. Şikâyet etmek kişiyi ve karşısındakini olumsuzluğa iter, problemleri büyütür. Şikâyet, çekim yasası gereğince şikâyet edilen problemin karşınıza daha sık çıkmasına sebep olur. Toplumsal bazda da, şikâyet problemleri hem topluma yayar, hem de toplumda psikolojik bir kilitlenme yaratır: çaresizlik hissi oluşturur.
Sıkıntılarımızın çözümü için “çözüme yönelik” hareketleri tercih etmemiz, hem bizi, hem de çevremizi rahatlatır.
Bazen insanların içini dökme ihtiyacı vardır. Ancak bu gerçekten son derece dengeli bir şekilde, önceden çözüm getirmeye çalıştığımız ancak sonuç alamadığımız durumlarda veya karşımızdakinden fikir almak amacı ile yapıldığında sağlıklı formata girer.
Eğer şikâyet etmek sizin de sık sık yaptığınız şeylerdense, bugün farklı bir yaklaşım deneyin: Şikâyete niyetlendiğinizde vazgeçin. Eğer şikâyet etmek kaçınılmaz bir isteğe dönüşürse, sizde bu isteği oluşturan yargılarınızı askıya alın ve yargı oluşturmayın.
Günün sonunda da güne şöyle bir bakın. Küçük de olsa, sırf şikâyet etmediğiniz için olayların daha huzurlu, verimli ve uyumlu geçtiğini göreceksiniz. Aynı şekilde, dikkat ederseniz, gün boyunca ve sonunda, olumsuzluğun sizi çok daha az sarmaladığını, aşağı çektiğini göreceksiniz.
Ancak bu yöntemin gerçek etkisini yakalamak için mümkün olduğunca samimiyetle ve bu tavrı her gününüze uygulayarak gerçekleştirmeniz gerekir. Fikriniz ve zikriniz ne kadar aynı paralelde giderlerse, günün sonunda o kadar fark farkedeceksiniz. 
Sevgiler
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s