Baktığını Gör !

Baktığını gör !.jpg

Bakmasına bakarız da, görmek başka birşeydir. Hergün binlerce şeye bakarız. Doğru ya arabanın araba olduğunu anlamak için ona dikkat etmemize gerek yoktur. Beynimiz bunu otomatik olarak yapar. Hele şimdiki yaşamımızın kargaşasında… herşeyi otomatik olarak kategorize etmek ve sonra da en etkin bir şekilde bizi amacımıza götürecek olan yolu seçmek neredeyse bir mecburiyettir…
Ama gerçekten bir mecburiyetmidir? Biliyormusunuz… bunu makinalarda yaparlar… algılar, kategorize eder ve dışlar ya da plan içine alırlar. Çünkü amaçları planları gerçekleştirmektir. Bir makinanın varlığının gayesi budur.
Peki biz? Bizim hayatımızın gayesi nedir?
Hayatımızda bir amacımızın olması elbette ki gereklidir, çünkü bize yön verir. Ama bizleri bir makinadan farklı kılan başka neler vardır? Sevgimiz, duygularımız, neşemiz, ailelerimiz, çevremiz, ürettiklerimiz… Bunlar bizler için ne kadar bir “gaye/amaç” oluşturuyorlar, ne kadar “ruhumuzu doyuruyorlar” ?
Ulaşmak istediğimiz sonuçlar için neleri yok saymaya hazırız?Yürürken üzerine basıp geçtiğimiz karınca gibi… İşimiz uğruna dikkatimizi verirken yok olup gitmesine izin verdiğimiz ilişkilerimiz ve masumiyetler gibi…
Belki günün birinde “ben bu işi başardım” diyerek sevineceğiz… Ama onun uğruna “görmediğimiz” neleri kaçırdığımızı farkında bile olabilecekmiyiz? Ruhumuzu doyuracak mı yaşadıklarımız? Seneler sonra doygun, huzurlu bir hayat oluşturmuş olacakmıyız? Yoksa hâlâ hesaplar ve planlarla başını alıp gitmiş zihnimizin taabiyetinde mi olacağız?
Neleri kaçırdığı bir makinanın umurunda değildir.
Otomatlar var oluşla değil, amaçlarla sınırlıdırlar. Ama İnsan doğanın bir parçasıdır ve bu evren bile ona sınır teşkil etmez.
Bir işe odaklanmayın demiyorum… ama bilin ki baktığınız herşeyi görebilmek yetisine sahipsiniz, çünkü siz bir otomat değil doğanın ürettiği mükemmel bir varlıksınız. Doğanın bütün kapasitesi sizinle. Ancak bunun kestirme bir yolu yok. Doğa olduğunuzu idrak etmeden, yaşamınıza giren herşeyi “gör”meden geçebileceğiniz bir yol yok.
Baktığınız herşeyi GÖRün ! Onunla bir olun. Ancak o zaman yaşamaya  ve hatta daha çok başarmaya başlayabilirsiniz.
Sevgiler
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s