Kendi içindeki huzur her an daimdir.

Hiç başınıza geldi mi…?  Aşırı sıkıntılı gününde, için kasvet dolmuşken tıpkı yağmur yağarken güneşin açması gibi, karşınıza birşey çıkar ve havanızı bir anda değiştiriverir.

Belki 17-18 yaşımdayken bu benim başıma gelmişti.  Birkaç gündür üzerimden atamadığım bir ağırlık vardı. Aşırı bunalıyordum. Bu sıkıntıyı üzerimden nasıl atacağımı bilemiyordum. Ne için olduğunu bile çözememiştim. Bir gün çay bahçesinde otururken yan masada sağır ve dilsiz iki gencin birbirleriyle iletişimleri dikkatimi çekti. Onların el kol hareketleriyle konuşmaları, engellerine rağmen keyifle sohbet etmelerini  seyrettikçe onların dünyalarına girmeye başladım. Birkaç dakika içinde üzerimdeki bütün ağırlık gidiverdi. Kendimi kuş kadar hafiflemiş hissettim bir an.

Bu olaydan sonra pek çok seferler dikkatimi çekti… Bir çiçeğin güzelliği, bir kedinin yalanışı, martının çığlığı, kar tanelerinin düşüşü, güneşiın ışıltısı, huzur veren bir müzik, gönülden gelen bir dua, meditasyon… Bunlar gibi pek çok şey bizi bulunduğumuz düşünce girdabından bir an için bile olsa bizi çekip kurtaran şeylerdir. Bizi götürdükleri yer ise, her an içimizde bulunan  o sonsuz huzur.

Gerisi bize kalmış. O huzurun bize olan yakınlığını bilmek ve oraya istediğimiz an geri dönebilmek için gerekli mihenk taşlarını koymak veya zihnimizin kaosuna geri dönerek bizi götürdüğü ne diyarsa oralarda yaprak gibi savrulup durmak.

Dolayısıyla, sıkıntılı günlerinizde, sıkıntılı zamanlarınızda size huzur veren şeylere daha çok dikkat edin. Bunlar çok küçük şeyler olabilirler. Genelde de öyledir. Ama sizi bulunduğunuz zihinsel kaostan çıkartır, bir an bile olsa sonsuz bir huzura götürürler. Bu fırsatı kaçırmayın. Ve o hisse bütün gayretinizle asılın. O his, sizin kaostan çıkış biletinizdir.

Unutma ! Hayatın bütün fırtınalarının ortasında bile.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s