Hayattaki önceliklerimiz…

Uçakta ve hayatta...

Uçakla seyahat etmiş olanlarımız bilirler. Uçağa biner binmez verilen kısa güvenlik eğitimi, acil durumlarda sağ ve sağlam kalan yolcu sayısını en çoğa çekmeyi planlar. Bu kurallar senelerin birikimi ve pek çok bilimsel araştırmadan sonra oluşturulmuştur.

İçlerinde göze batan çok önemli bir kural vardır: Acil durumlarda eğer kabin basıncı düşer, oksijen maskeleri indirilirse yolculardan maskelerini öncelikle kendilerine takmaları, sonra yanlarındaki bu işi kendi kendine yapamayacak kişilere yardım etmeleri söylenir.

Mantık çok basittir: Başkasına yardım etmeye çalıştığın sürece kendine yardım edemezsin. Zaman geçtikçe yardım edebilir durumdan, yardıma muhtaç durumuna düşersin. Olabilecek pek çok farklı komplikasyonu bir kenara bırakıp, acil durum seçeneklerine tekrar göz atarsak görürüz ki aslında önce kendimize yardım edersek, hem kendimizi riske atmayız, hem de yardıma ihtiyaç duyabilecek sadece bir değil, birden çok kişiye hızla yardım edebiliriz.

Modern çağın bize sunduğu bu ikilem, kültürümüzün bize aşıladığı yardımseverlik kavramının zıddına bir tavsiye vermektedir. Kültürlerimiz fedakarlık seviyesindeki yardımseverliği her zaman yüceltmektedir. Gerçekte ise bu ‘fedakarlık’ hiç gerekmeyebilir. Anlamsız bir ‘kendini kurban etme’ dramına dönüşebilir.

Aslında zıd olarak görülen bu tavsiye, sadece ahlâki değerlerin aktarıldığı kültürel bir ilkenin ötesine geçiştir. Aklın, bilmin ve bilginin sunularını da hesaba katarak, karşımıza çıkan olası bir durumda en mükemmel  tepkinin gösterilebilmesi için geliştirdiği bir tavsiyeden başka birşey değildir. Her an ilke edinmemiz gereken pusula da budur işte.

Sevgiyle kalın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s