Mantık Hataları – Safsatalar

Beynimiz mükemmel bir bilgi işlem merkezidir.

Beynimizin ihtişamı uygulama alanının en ufak bir fiziksel hareketten en komplike sosyal ve duygusal işlevlere kadar çok geniş bir platform yelpazesinde gerçekleşmesindedir. Çevreden gelen sonsuz verileri en verimli ve en hızlı bir şekilde işler. İç dünyamız ve/veya vücudla koordinasyon içine girer. Kendisine gelen geridönüşleri işleyerek fiziksel/psikolojik/sosyal konum belirlemesi yapar. Sentezlenmiş dış verileri ve geridönüşümleri merkezi komuta merkezinden açıklanan niyet ve amaç bilgilerle karşılaştırır. Bu sentezin sonucunda yapılması gereken hareketleri seçeneklere dönüştürür ve sonra da aralarından en uygun olanını seçer. Üstüne üstlük bu işlem normal olarak milisaniyeler tutar ve normal olarak mükemmeliyetimizin farkına bile varmayız.

Bu mükemmel bilgi işlem sistemi en komplike problemleri çözerken, bizlerin hiç tahmin edemediğimiz şekilde hatalara sahiptir. İşlevlerinin gerektirdiği esneklik günlük hayatımızda pek çok seferler ‘hata’ olarak karşımıza çıkar. İlüzyonlar, mantık hataları bunların birer örneğidir. Bu hataların birer zayıflık mı güç mü olduğu bilim adamlarının sorunları olmaktayken biz sade vatandaşların sorunu bu hataların günlük hayatımıza olan zararlı etkilerini engellemektir. Çünkü mantık hatalarını farketmeden vereceğimiz kararlar, yapacağımız yargılar ve değerlendirmeler bütün hayatımıza büyük zararlar verebilecek güçtedirler.

Bir satıcınının size hiç istemediğiniz bir şeyi olmayan paranızı harcayarak alacak kadar başarılı bir satış yapabilmesinin sırrı buradadır. Bazı bireyler bunları içgüdüsel olarak bilir ve kullanırlar. Ama siz bir de bu konuları bilen ve bilinçli olarak kullanan büyük şirketlerin reklâm kampanyalarını düşünün.

Küçükten büyüğe üzerinde fikir yürüttüğümüz bilgilerimiz ve dolayısıyla seçimlerimiz, bu mantık hatalarının bize atacağı çelme ile bizi yapayanlış yerlere götürebilir. İşin kötüsü biz bunları bırakın farketmeyi, canımızla başımızla savunur hâle gelebiliriz.

Fikirlerimiz, inançlarımız, hayat görüşümüz ve dolayısıyla bütün hayatımız, bu ufak hataları göremediğimiz için ardı ardına yanlış yönlenmelerle bizi işin içinden çıkılmaz durumlara sokabilirler. Fikirlerimiz mantıktan, sağduyudan uzaklaştıkça bizi kendimizden, kendimizi tanımaktan uzaklaştırır, psikolojik-sosyal dengelerimizin bozulmasına sebep olabilirler.

İşte bütün bu durumlardan korunabilmek için felsefecilerin ve psikologların keşvettikleri mantık hatalarını anlamak ve onlarla karşılaştığımızda fark edebilmek zorunluluğumuz vardır.

Mantık hataları - safsatalar 1

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s