Heveslerin ve hayatının amacı

Niçin bazı konulara heves ederiz de bazı konulara ne kadar teşvik edilirsek edilelim hiçbir şekilde ilgi duymayız?

Yüreğine heyecan veren,

Bazı konular vardır ki, hakkında hiçbirşey bilmesek bile son derece ilgimizi çeker. Kimimiz spor severiz, kimimiz doğayla ilgileniriz, kimimiz dikiş severiz, kimimiz nakış. Hiç kimseyi cezbetmeyen istatistik gibi konulara hayran olup, o konuda çalıştıkça zevkten dörtköşe olan hiçkimseyi tanımıyormusunuz? Ben tanıyorum.

En alâkasız konuların bile bir hayranı, bir meraklısı vardır. Niçin? Çünkü herkesin farklı bir zihni, geçmişi ve geleceği vardır. Herkesin bu dünyadaki misyonu farklıdır.

Bu misyon bizi devamlı kendine çağırır.

Bu misyonu kafasındaki sözlerle işitene deli der geçeriz… Çünkü pek çoğumuz bu çağrıyı işitmekte çok acizizdir. Şimdi… Kafamızdaki her sesin yüksek anlam taşıdığını söylemiyorum. Kimbilir. İşitenden başkası bunu yargılayamaz.

Dünyaya gelişimizde ki asıl amaç bize kendisini ancak ruhumuz vasıtasıyla duyurur. Ruhumuz ise ancak kalbimizin sesini işitmeyi öğrendiğimizde dile gelmeye başlar.

Nedir bizi cezbeden? Nedir gördüğümüzde, yaptığımızda yüreğimize ferahlık veren veya cezbesiyle dikkatimizi her zaman kendisine çeken?

Müzik dinlerken kendinizden mi geçiyorsunuz? Dikkat. Burada çok önemli bir mesaj var. Ya müzikteki mesaj ya da müziğin kendisi size sizi anlatıyor.

Ama bir başka dikkat edilmesi gereken nokta daha, ve bu çok hassas bir nokta: Koşullanma mı? Ruh mu? Kısacası zihninin takıntısı mı senin dikkatini orada tutan, yoksa taa ruhunun derinliklerinden gelen, iliğinde kemiğinde hissettiğin bir bütünlük mü?

Heveslerin ne kadar birbirinden alâkasız gözükürse gözüksün… hiçbiri rastgele değil. Hayatın boyunca bu resim yavaş yavaş açığa çıkacak. Ruhunu dinlemeye devam ettikçe, farklı görmeyi öğrendikçe, gün gelip göreceksin ki, hepsi bir noktaya yöneliyorlar: Sen, hayatın boyunca, tıpkı bir heykeltraş gibi, ilhâmlarını takip ettikçe kendinden mükemmel bir sanat eseri yaratmaktaymışsın meğer.

Artık farkındasın. Daha zevkle ve kararlılıkla sanatına devam et.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s